Az elmúlt évtizedben egyre többen tértek át az egészséges életmódra – vagy „zöldebb” és „tisztább” életre. Tányérunkat tápláló ételekkel pakoljuk meg, sok vizet iszunk, rendszeresen sportolunk, sőt még napi meditációs rituálét is beiktatunk egészségünk és közérzetünk javítása érdekében. Ennek ellenére rengeteg méreganyag ér bennünket minden nap. Sőt, egyes kutatók szerint egy átlagos nő 168 kémiai összetevőt tartalmazó termékeket használ naponta. Egy picit emésszük meg ezt az információt.
Ez hogy lehet? - teszed fel a kérdést. Az, ami a testre kerül, éppolyan fontos, mint ami a testbe jut. A bőrünk nem csak a legnagyobb szervünk, de az a szerv, ami a legtöbbet képes abszorbeálni magába. Az utolsó dolog, amit szeretnék az az, hogy félelmet keltsek a mindennapi termékektől, de elengedhetetlen, hogy odafigyeljünk a bőrápoló, hajápoló, higiéniai és szépségápolási termékeink hátoldalán található összetevők listájára. Mielőtt a pénztárhoz indulsz – akár online, akár boltban –, győződj meg arról, hogy a következő mérgező összetevők egyikét sem látod a termék címkéjén:
SZULFÁTOK
Általában nátrium-lauril-szulfát (vagy lauril-szulfát) (SLS) vagy ammónium-lauril-szulfát (ALS) néven szerepel ez a káros összetevő, amelyre figyelj oda mindenképpen. Miért? Mert egyetlen ok miatt teszik bele a samponokba, tusfürdőkbe vagy arclemosókba - azért, hogy azok habot képezzenek. Tényleg, csak emiatt. Ne tévesszenek meg a reklámok - bár a szulfátok kókuszból származnak, egyáltalán nem biztonságosakés nem természetesek. Nem csak megfosztják a hajat és a bőrt a természetes olajoktól, hanem gyakran 1,4-dioxánnal és etilén-oxiddal is telítik őket. Az előbbi ismert humán rákkeltő, az utóbbi pedig lehetséges rákkeltő anyagként ismert. Tehát maradjunk óvatosak és kerüljük a szulfátokat.
PARABÉNEK
Ez egy nagy játékos. Valószínűleg hallottál már arról, hogy a parabének milyen veszélyeket jelentenek az emberi szervezete, de ha még nem, akkor olvass tovább. A parabének és a rák közötti kapcsolatot több vizsgálat is tesztelte, melyek leginkább a mellrákra összpontosítottak. Nézzük meg például ezt a vizsgálatot, ahol aggasztó mennyiségű parabént találtak az emberi emlőszövetben annál a csoportnál, akik parabént tartalmazó dezodort használtak. Sajnos, a parabénektől való teljes tartózkodás nem is olyan egyszerű, mint gondolnád, mivel a nap mint nap használt termékek, például a dezodorok, bőrápoló termékek, hajápoló termékek, sminktermékek sora tartalmazza őket. És a lista nem teljes. Ezért kérlek, hogy mindig olvasd el a címkéket és keresd az egészségesebb alternatívákat.
FTALÁTOK
Ez azért nehéz, mert a ftalátokat sok mindenben használják fel. A ftalátok fő célja az, hogy az anyagokat puhábbá, rugalmasabbá tegyék, ezért alkotóelemei a műanyagoknak, játékoknak, bútoroknak, kozmetikumoknak, és még az ételeknek is. Igen. Jól olvastad. Egy tanulmány még azt is megállapította, hogy a tejtermékekben, a húsokban és az olajokban is magas a ftalátok koncentrációja – csak hogy néhányat említsünk. A ftalátok, akár bőrön át, akár szájon át jutnak a szervezetbe, termékenységi és motilitási problémákhoz vezethetnek, nem beszélve arról, hogy visszafordíthatatlan károkat okozhatnak a spermium DNS-ében.
Különösen kerülendők ezek a toxikus molekulák a terhesség alatt, mivel a prenatális expozíció olyan viselkedési rendellenességekhez kapcsolható, mint az agresszió, a depresszió és az ADD. És ha még nem ijesztettelek meg eléggé, a ftalátok növelhetik a rák, az endometriózis, az asztma és az ekcéma kialakulásának kockázatát, és elhízást is okozhatnak. A kozmetikumokban és bőrápoló termékekben álcázzák magukat, és molekulaként szintetikus illatanyaghoz kapcsolódnak. De nem minden illatanyag rossz, a bioazonos illatanyagok sokkal természetesebbek, hipoallergének, melyek az illóolajokra hasonlítanak. Mi a történet tanulsága? Mindig nézd utána a termékeknek, melyeket használsz.
KŐOLAJSZÁRMAZÉK
Nagyon figyelj oda erre az összetevőre, mert különféle nevek alatt tűnik fel, beleértve a fehér olajat, a folyékony paraffint és a folyékony kőolajat. Azon a tényen kívül, hogy semmit nem ad a bőrnek (de tényleg), súlyosbíthatja a krónikus bőrbetegségeket is, mint például a pattanások, dermatitisz és ekcéma. Negatív irányba viszi a bőrfunkciót, aminek pedig korai öregedés lehet a vége. Az ásványi olaj nem tud behatolni a bőrbe, hanem fényes filmréteget hoz létre, ezért anyukád még lehet, hogy barnítóolajként használta (de te ne tedd ezt). A bőröd a legnagyobb szerved, amely szinergiában együttműködik a májaddal és a veséddel a szervezet méregtelenítése érdekében. Ha a bőr nem tud lélegezni, akkor biztos, hogy nem tud részt venni a méregtelenítő folyamatban. Ha a fent felsorolt okok nem győznek meg arról, hogy ideje búcsút venni az ásványolajtól, akkor talán ez lesz az: a kőolajszármazékok használata növeli a rák kialakulásának kockázatát. A petróleum szennyeződhet PAH-val (policiklusos aromás szénhidrogének), amely erős kapcsolatot mutat a rák kialakulásával. És nem mellékes az sem, hogy rendkívül negatív hatást gyakorol a Földre. Előállítása jelentősen hozzájárul a szennyezéshez és az üvegházhatású gázok légkör bocsátásához, ez is egy pont amellett, hogy ne használj ezt tartalmazó termékeket.
A fenti ijesztő tények miatt mi elhatároljuk magunkat ezektől az összetevőktől és nem alkalmazzuk őket a bőrápolási termékeinkben. Fontos vagy számunkra, fontos a családod, és fontos a Föld is. És az állatok is, mert sosem teszteljük termékeinket állatokon.